poniedziałek, 18 kwietnia 2016

florencja, włochy (wpis gościnny)

Na początek dziękuje za zaproszenie małej m. i za możliwość napisania krótkiej notki na blogu mała m. w wielkim świecie. Trzeba przyznać, że obydwie jesteśmy nieźle zakręcone na punkcie podróżowania. Gdy tylko spotkamy się po jakimś naszym tripie, rozmowy i anegdoty nie mają końca J Ale do rzeczy. Chciałabym napisać parę słów o wyjątkowym dla mnie mieście w Italii, a konkretnie o uznawanej za stolicę Toskanii – Florencji. 

Piazza della Signoria

Florencja, po włosku Firenze to miasto, gdzie sztuka obecna jest na każdym kroku, ale w końcu to miasto, z którego pochodzi np. sam Dante Alighieri, jeden z najwybitniejszych twórców i autor słynnej Boskiej Komedii, która przyczyniła się do rozwoju języka włoskiego. Florencja to oczywiście niesamowita architektura. Tutaj należy wspomnieć o Katedrze Santa Maria del Fiore czy Bazylice San Lorenzo. Florencja to również sztuka filmowa. To tutaj powstały sceny do słynnego Hannibala czy do jednego z najnowszych filmów Toma Hanksa 'Inferno'. Co do tego ostatniego, miałam niesamowite szczęście być wtedy we Florencji i widzieć porozkładany po całym mieście plan filmowy. Super doświadczenie i oczywiście już nie mogę się doczekać, by zobaczyć Inferno na dużym ekranie. Do miejsc, które warto zwiedzić należą na pewno Ogrody Boboli idealne na spacer lub pilnik ze znajomymi. Poza tym koniecznie trzeba się przejść po najsłynniejszym w mieście moście Ponte Vecchio (Most Złotników). Szczególnie warto się tam wybrać wieczorem kiedy most jest oświetlony, a poza tym można spotkać muzyków grających tam mini koncerty i śpiewających włoskie piosenki. Jednym z moich ulubionych miejsc jest Piazzale Michelangelo. To taki punkt, z którego mamy widok na całe miasto. Inne miejsca to: Galeria Uffizi, Kościół Santa Croce czy park Cascine. 


Ponte Vecchio

Florencja to miasto, które zachwyca na każdym kroku. Poza tym to Italia, czyli najlepsza na świecie pizza, kawa i pasta. Toskania to również inne smakołyki, które dostępne są tylko w tym regionie Włoch (np. lampredotto - część żołądka cielęcego, dostępny na każdym kroku we Florencji w postaci, np. kanapek).Praktyczne wskazówki:
 - do Florencji możemy dostać się z Polski lecąc do:
      > Bologna, a tam autobusem na dworzec kolejowy (6 euro) i bezpośrednim pociągiem do Florencji (w zależności kiedy kupicie bilet, polecam kupić wcześniej, bo cena biletu do Florencji z Bologna Centrale może wynosić nawet 25 euro)
    > Pisa (loty dopiero od kwietnia), ale zdecydowanie lepsze połączenia bezpośrednio z lotniska w Pizie do Florencji: 6 euro (Terravision) lub 7,50 euro (Autostradale).
- polecam okolice Santo Spirito, gdzie w niedzielę odbywa się targ staroci, na którym można znaleźć całkiem sporo fajnych rzeczy, czy np. kupić stare książki różnego gatunku nawet za jeden czy pięć euro.
- wejście do ogrodów Boboli - płatne (normalne 7 euro, chyba, że jest jakaś wystawa to wtedy 10 euro)
- dla osób, które chcą zobaczyć wile miejsc, można wykupić kartę Firenzecard, dzięki której macie wstęp do każdego muzeum, kościoła czy ogrodów włączając Boboli. Koszt to 72 euro.


Boboli

Mam nadzieję, że chociaż trochę Was zachęciłam do przyjazdu tutaj i przy okazji zapraszam na moją podróż po Włoszech i innych regionach Europy na moim blogu: martisempreavanti

Cattedrale di Santa Maria del Fiore

Gdyby ktoś miał jakiekolwiek pytania, dotyczące np. tego, gdzie zjeść prawdziwe pyszności we Florencji, zapraszam do zadawania pytań.

Pozdrawiam.
marti sempre avanti


Piazzale Michelangelo